Jak znaleźć dobry i tani warsztat samochodowy?

Użytkownicy samochodów, nawet tych uchodzących za najbardziej niezawodne, często stają przed problemem, jakim jest znalezienie dobrego, i co z pewnością równie ważne, taniego warsztatu samochodowego. Gdyby cena nie nie grała roli, to można śmiało, choć z zastrzeżeniami, polecić ASO, danej marki. Obecnie gdy popyt na nowe auta stoi na mizernym poziomie, to właśnie na naprawach czy przeglądach ASO zarabiają najwięcej pieniędzy, można nawet zaryzykować, że jest to jedyna działalność gwarantująca realny zysk, dochód.

Spawacz

 

Ale na drogą Autoryzowaną Stację Obsługi może pozwolić sobie tylko część kierowców. Niewielu ludzi osiąga dochód wystarczający na bezproblemowe wydawanie sporych kwot pieniężnych za usługę, którą można znaleźć w niższej cenie. Niezależny warsztat za tę samą usługę i przy użyciu tych samych lub porównywalnych jakościowo części może wziąć 30-50% od ceny z ASO. Brzmi zachęcająco, zwłaszcza dla tych, którzy mają auta po ochronie gwarancyjnej. Zysk w portfelu na przykład podczas wymiany rozrządu może wynosić w niektórych samochodach nawet 1000 zł. Podczas prozaicznej wymiany oleju wraz z filtrem nie zaoszczędzi się aż takiej kwoty, ale 100 złotych to minimum za taką samą usługę. Oczywiście niektórzy takie czynności wolą wykonywać samodzielnie, kupując oleje i filtry choćby w Internecie. Jest taniej, niekiedy bardzo tanio. Ale może być to pracochłonne, do tego pozostaje problem z utylizacją zużytych części czy płynów. Ale nie każdy przejmuje się ekologią, chociaż świadomość ekologiczna dociera pod strzechy, ale nadal dla wielu, także w tej kwestii, podstawowym kryterium jest cena.

Warsztat samochodowy, mechanik

Jak wybrać więc niezależny warsztat, w którym tanio i solidnie można dokonać naprawy czy wymiany płynów eksploatacyjnych. Czy kierować się wyłącznie ceną, czy może czymś innym. Przecież również pośród niezależnych warsztatów ceny mogą różnic się o nawet kilkadziesiąt procent. I to w obrębie jednej aglomeracji.

Warsztaty niezależne można podzielić na na kilka grup. I tak pierwsza z nich to małe, często znajdujące się na uboczu, które pamiętają jeszcze Żuki czy Wartburgi. Tutaj nie naprawi się nowoczesnych aut, gdyż brak jest odpowiedniego i drogiego wyposażenia. Drugą grupę stanowią serwisy szybkiej obsługi zrzeszone pod jakąś marka sieci, polskiej czy zagranicznej. Jest taniej niż w ASO, ale zakres napraw jest stosunkowo niewielki. Można wymienić filtry, płyny, opony? Ale poważniejsze naprawy należy wykonać gdzie indziej. W tych serwisach ma być dość tanio, szybko, tak, by duży przepływ klientów gwarantował odpowiedni dochód. Dlatego też w takie warsztaty są w stanie przyjąć niemal każdy samochód. Trzecia grupa to niezależne stacje obsługi specjalizujące się w konkretnej marce czy markach. Tutaj bardzo często pracują specjaliści i fascynacji danej marki. Wiedzą oni, jakie części i materiały eksploatacyjne są naprawdę warte uwagi. Tutaj w miarę rozsądna cena jakże często gwarantuje wysoką jakość usług. Przynajmniej porównywalną z jakością w ASO. Rozwiązanie więc teoretycznie najlepsze. Ale? jest kilka haczyków. Pierwszy to ten, przytaczany wcześniej, że samochody na gwarancji lepiej jest serwisować w ASO, drugi, że można nie wiedzieć, czy rzeczywiście dana stacja gwarantuje odpowiednią jakość usług. I tutaj warto wziąć pod uwagę dwie rzeczy: opinie klientów (można znaleźć je na przykład na forach poświęconych danej marce samochodów) i czas działalności warsztatu. Prawa rynku z czasem są nieubłagane dla tych, którzy oferują usługi niskiej jakości.

Mechanik przy pracy

Podsumowując można stwierdzić, że warsztat warsztatowi nierówny. ASO, serwisy szybkiej obsługi, stacje niezależne, malutkie, często jedno- czy kilkuosobowe warsztaty? Co więc wybrać, aby było tanio, jednocześnie pamiętając, że cena nie powinna być nigdy jedynym kryterium wyboru. Najrozsądniejszym rozwiązaniem zdają się być niezależne warsztaty wyspecjalizowane w jednej marce czy w kilku markach, gdzie specjaliści i fanatycy nastawieni są nie tylko na zysk, ale i na zadowolenie własne i klientów. Warto więc poświęcić nieco czasu na znalezienie takiego serwisu, ale niekoniecznie będzie to proste. Ale satysfakcja z zaoszczędzonych pieniędzy i z usługi wykonanej w wysokiej jakości warta jest, aby ten czas poświęcić.

Leave a Reply