Peugeot iOn – pełna elektryka

Peugeot iOn, jedna z najnowszych propozycji francuskiego producenta, w niczym nie przypomina dotychczas oferowanych modeli. Bryła niespełna 3,5-metrowego pojazdu kojarzy się raczej ze Smartem, nie znajdziemy tu charakterystycznie zarysowanego frontu, o przynależności do marki świadczy jedynie symbol lwa na niewielkim kawałku metalu, powszechnie uznawanym za maskę.

Przede wszystkim jednak iOn jest konstrukcją w pełni elektryczną, znacznie jednak ciekawszą od choćby G-Wiza, niezwykle popularnego w Wielkiej Brytanii. W przeciwieństwie do niego, iOn może pochwalić się całkiem niezłymi osiągami – do setki rozpędza się w 15 sekund, a prędkość maksymalna wynosi 130 kilometrów na godzinę, co w warunkach miejskich pozwala na komfortową jazdę bez kompleksów. Oczywiście, z racji elektrycznego źródła zasilania, zasięg samochodu wynosi jedynie 130 kilometrów, jednak jest to dystans wystarczający na codzienne podróżowanie do pracy i z powrotem. Przyzwyczajenia wymaga zupełnie bezgłośna praca silnika, na początku z pewnością orientalna dla posiadaczy tradycyjnych pojazdów silnikowych. Zwraca się nawet uwagę, że samochody elektryczne mogą sprawiać niebezpieczeństwo na drodze właśnie z tego powodu – przechodnie przyzwyczaili się do odgłosu silników benzynowych i wysokoprężnych, dlatego też nie zwracają uwagi na przejeżdżające, elektryczne pojazdy.

Sercem Peugeota jest silnik elektryczny umieszczony z przodu, zasilany bateriami litowo-jonowymi, które znajdują się pod siedzeniami. Poza tym drobnym szczegółem natury technicznej iOn sprawuje się i wygląda jak normalny samochód – posiada wszystkie niezbędne przyrządy i elementy wyposażenia, takie jak; radioodtwarzacz, klimatyzacja, czy zupełnie wystarczający dla standardowych, codziennych zakupów, 170-litrowy bagażnik. Samochód oferuje moc 65 koni mechanicznych, jego ładowanie odbywa się za pośrednictwem zwykłego gniazdka. Producent zapewnia, że podróżowanie Peugeotem iOn będzie nas kosztować półtora euro za 100 kilometrów, co jest świetnym rezultatem, nawet jeśli nieco przekłamanym, jak to zwykle w katalogach bywa. Tak czy inaczej, w połączeniu z nieocenioną ochroną środowiska, w czasach recesji i drastycznie wysokich cen paliwa, iOn wydaje się rewelacyjnym rozwiązaniem dla każdego mieszkańca dużego miasta – iOn jest bowiem pojazdem typowo miejskim.

Leave a Reply