Peugeot HR1 “Ekstrawagancki” Concept

Targi Motoryzacyjne w Paryżu od słyną z tego, że producenci starają się na nich zaprezentować jak najbardziej innowacyjne i zaskakujące projekty, bo gdzie jeśli nie w stolicy światowej mody i sztuki przyjmą się niebanalne rozwiązania? W 2010 roku odwiedzających wystawę z całą pewnością zaskoczył koncepcyjny model zaprezentowany przez Peugeota.

Peugeot HR1 Concept to ekskluzywny i jednocześnie innowacyjny pojazd dedykowany przede wszystkim do warunków miejskich, który łączy w sobie wiele cech charakterystycznych dla samochodów z innych segmentów. W ekstrawaganckiej linii samochodu można więc dostrzec cechy suv-a czy coupe. Prezentowany w Paryżu model jest przeznaczony jest więc szczególnie dla ludzi młodych, którzy chcą się wyróżnić w miejskim gąszczu. O przeznaczeniu typowo miejskim przeznaczeniu decydują przede wszystkim niewielki  rozmiary modelu, który przy długości niespełna 3,69 m charakteryzuje się dodatkowo krótkim zwisem przednim i tylnym. Warto także wspomnieć o oryginalnie otwieranych do góry elektrycznie drzwiach. Na pewno warto zwrócić także uwagę na duży prześwit zapewniający wysoką pozycje za kierownicą, co skutkuje odpowiednią widocznością tak potrzebną podczas manewrowania. Ponieważ samochód dedykowany jest przede wszystkim dla młodych i aktywnych ludzi, nie posiadających jeszcze dzieci, konieczne stało się zapewnienie dostatecznej przestrzeni ładunkowej, która pozwalałaby na zmieszczenie roweru, sprzętu do nurkowania oraz innych urządzeń wykorzystywanych w celach rekreacyjnych. Cel osiągnięto a auto mimo niewielkich rozmiarów może się poszczycić pojemnym bagażnikiem, który po złożeniu tylnego rzędu siedzeń potrafi zmieścić aż 734 litry powierzchni ładunkowej.
HR1 został opracowany z najnowszymi trendami. Kierowca i pasażer posiadają własną, oddzieloną przez konsolę środkową przestrzeń – takie rozwiązanie podkreśla jeszcze bardziej futurystyczny wygląd pojazdu. Francuscy projektanci nie mogli także przepuścić możliwości związanej z zastosowaniem gry światłem, dlatego wnętrze zostało dodatkowo podkreślone przez zastosowanie diod elektroluminescencyjnych. Na doświetlenie wnętrza wpływają także przeszklone powierzchnie dachu, które zostały wykonane z materiałów reagujących na ilość docierającego światła i w zależności od potrzeby przyciemniają się lub rozjaśniają. Warto także zwrócić uwagę na niewielkie koło kierownicy oraz wyświetlacz Head-up pozwalający na śledzenie informacji dotyczących warunków jazdy, bez konieczności odwracania uwagi od drogi. Samochód został dosłownie ?nafaszerowany? nowoczesną technologią, w tym w nowoczesny system sterujący interfejsem użytkownika typu Mmi, który ułatwia komunikację na linii człowiek-maszyna. Kolejną nowością jest system detekcji ruchu pozwalający na intuicyjną obsługę, dosłownie jednym ruchem ręki, wszystkich urządzeń znajdujących się w aucie. Kierowca może także w bardzo prosty sposób zezwolić na sterowanie funkcjami menu pasażerowi. W ten sposób można dokonywać zmian ustawień systemu audio, gps oraz klimatyzacji. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykonana z przyciemnianego szkła tylna klapa, której zawiasy zostały w bardzo ciekawy sposób zintegrowane z relingami.
Peugeot HR1 został wyposażony w nowoczesną jednostkę napędową HYbrid4.
Pod maską został zamontowano silnik spalinowy, który napędza przednie koła. Został
skonstruowany z zastosowaniem nowego, trzycylindrowego silnika benzynowego o
pojemność 1,2 litra, co przy zastosowaniu technologii Peugeot THP pozwoliło uzyskać 110
KM. Po włączeniu silnika elektrycznego napędzającego tylną oś liczba KM powiększa się do
147. Ponieważ Peugeot rozwija swój program samochodów ekologicznych, wobec tego nowy
nikogo nie powinno dziwić, że nowy model odznacza się bardzo niskim spalaniem, na
poziomie 3,5 l/100 km w cyklu mieszanym oraz emisji CO2 o wartości jedynie 80 g/km.
Trudno dyskutować o walorach estetycznych pojazdu, ponieważ znajdą się zapewne osoby
ceniące sobie atletyczną sylwetką i ciekawy design. Z całą pewnością samochód wywoła
spore zamieszanie na rynku motoryzacyjnym o ile trafi do seryjnej produkcji.

Leave a Reply