Citroen DS4 – wyjątkowo piękny

Citroen zdecydował się na przywrócenie do swojej oferty pojazdów oznaczonych symbolem DS. Symbol ten nasuwa nam skojarzenia do dużych luksusowych pojazdów o łagodnej stylistyce nadwozia i nastawionych raczej na komfort podróżowania niż dynamiczną jazdę.

Zapowiedź DS4:

Okazało się jednak, że nowa seria DS nie ma z retro nic wspólnego, Citroen dotąd kojarzony z łagodnymi kształtami zaprezentował nowy kompakt – DS4 to pojazd żwawy i krzykliwy, linia nadwozia nie ma nic wspólnego z dawnymi DS-ami, ani z żadnym podobnym samochodem obecnie produkowanym na rynku kompaktów. Na 26. International Automobile Festival w Paryżu DS4 otrzymał nagrodę dla najpiękniejszego samochodu roku, oraz nagrodę jury za najlepsze wnętrze.

Oferowane silniki to benzynowe 1.6 VTi o mocy 120 koni mechanicznych, 155-konny THP 1.6 i jego mocniejsza, 200-konna wersja. Motory wysokoprężne proponowane przez Citroena to dwie jednostki HDi o mocy 110 i 160 koni mechanicznych. Silniki te zestrojono z sześciobiegową, manualną skrzynią biegów lub na specjalne zamówienie automatyczną przekładną EGS. Wszystkie jednostki napędowe spełniają najnowsze normy Euro5.

O dziwo, pomimo artystycznej niemal stylistyki, samochód nie stracił na praktyczności, oferowana przestrzeń bagażowa to aż 370 litrów, czyli więcej niż w VW Golfie, dotąd uznawanym za najbardziej praktyczny spośród aut kompaktowych. Gadżety, takie jak chłodzony schowek wewnątrz auta, czy tylne drzwi otwierane podobnie jak w Alfie czy Civicu poprzez uchwyt w tylnym słupku, to dodatkowe atuty DS4. W opcji dostaniemy także charakterystyczny już dla aut francuskich dach panoramiczny.

DS4 porusza się na 19-calowych kołach, które wbrew pozorom świetnie komponują się w nadkolach małego samochodu, a zawieszenie oparto, co jest już we Francji tradycją, o kolumny MacPhersona i belkę skrętną z tyłu. Bezpieczeństwo na drodze mają zapewnić systemy ABS z EBD i ESP, a także wentylowane tarcze hamulcowe o niebagatelnej średnicy 340 milimetrów, wspomagane przez system kontroli hamowania i asystenta hamowania awaryjnego.

Reklama Citroena DS4:

Szczerze mówiąc to po obejrzeniu zdjęć tego samochodu, czy opisu koniecznie chciałem koniecznie znaleźć jakąś reklamę tego auta, bo wydawało mi się, że będzie to coś na co warto popatrzeć. Niestety poza dobrym podkładem audio reklama jest w zasadzie średnia. Na pewno można było wyciągnąć znacznie więcej z takiego auta.

Leave a Reply